شبکه نظیر به نظیر P2P چیست؟

1394/3/24

شبکه ی نظیر به نظیر P2P  ،نوعی معماری توزیع در شبکه است که در آن دو طرف به صورت همتا و مانند کاری را به عهده می گیرند. در این شبکه کلاینت ها از مزایا و امتیازات برابر برخوردارند. از آنها خواسته می شود که یک شبکه ی p-2-p از گره ها را تشکیل دهند.

 

Unstructured_peer-to-peer_network_diagram

کلاینتها بدون نیاز به هماهنگی مرکزی با سرور ها یا هاست های پایدار ،سهمی از منابع خود مثل : قدرت پردازش ، ذخیره سازی دیسک و پهنای باند شبکه را به صورت مستقیم در اختیار شرکت کنندگان در شبکه قرار می دهند.  همتا ها در p-2-p بر خلاف روش سنتی سرور کلاینت که در آن تولید و مصرف منابع مجزا شده اند، هم تولید کننده و هم مصرف کننده ی منابع هستند.

در حالیکه قبلا  سیستمهای p-2-p در بسیاری از حیطه های کاربری مورد استفاده قرار می گرفتند ، نوع طراحی از طریق سیستم FILE sharing Napster که در اصل در سال 1999 به بازار آمد معروف و مشهور بود. این مفهوم ساختار ها و فلسفه های جدیدی را در بسیاری از حیطه های روابط انسانی ایجاد کرده است.

 

حال که با شبکه p-2-p بیشتر آشنا شده ایم ، به بررسی مزایا و معایب آن می پردازیم:

مزایای شبکه ی p-2-p در شبکه های کلاینت سرور به شرح زیر میباشند:

1-  نصب آن و در نتیجه تنظیمات کامپیوتر در این شبکه آسان می باشد.

2- بر خلاف طراحی  شبکهء  سرور کلاینت که در آن سرور ها منابع و محتویات را تقسیم می کنند ، در p-2-p تمامی منابع و محتویات میان همه ی کلاینتها تقسیم می شود.

3-به دلیل اینکه  عدم وابستگی در p-2-p  ، این روش قابل اعتماد تر است.  عدم موفقیت یک کلاینت،  تاثیری بر عملکرد کلاینت های دیگر ندارد.  در شبکه های سرور کلاینت اگر سرور از کار بیفتد، کل شبکه تاثیر پذیر خواهد بود.

4- در p-2-p هیچ نیازی به مدیریت سیستم تمام وقت نیست. هر کاربری مدیر دستگاه خود است. کاربر ها می توانند منابع به اشترک گذاشته ی خود را کنترل کنند.

5-هزینه ی کلی ساخت و نگهداری این نوع شبکه به نسبت بسیار پایین است.

معایب (اشکالات) طراحی p-2-p در سرور کلاینت:

1-در این شبکه کل سیستم غیر متمرکز است ، بنا براین مدیریت آن مشکل می باشد. در واقع یک نفر نمی تواند تنظیمات قابلیت دسترسی کل شبکه را تعیین کند.

2-امنیت در این سیستم از ریسک پذیری توسط ویروس و ..  کمتری برخوردار است. نرم افزار های مخرب میتوانند به راحتی در طراحی این سیستم p-2-p انتقال یابند.

3-ریکاوری داده و گرفتن فایل پشتیبانی در این نوع شبکه بسیار سخت است. هر کامپیوتر باید سیستم پشتیبانی مخصوص به خودش را داشته باشد.

4-بسیاری از فیلم ها، موزیک ها و دیگر فایل های کپی رایت ، از این نوع انتقال فایل  استفاده میکنند. P-2-p تکنولوژی است که در مواردی که تعداد فایل ها بالاست، استفاده میشود.

 

همچنین ، سیستم های (p-2-p  ) برای وصل شدن تعداد تعداد کم (حدود 10) کامپیوتر و مکان، وقتی که امنیت بسیار بالا مورد نظر نیست ، مناسب خواهد بود.  در موارد شبکه های تجاری، زمانیکه دیتا های حساس باید ارائه شوند ، این نوع طراحی توصیه نمیشود.

نام نویسنده واحد R&D