نکاتی در رابطه با دوربینهای IR

1394/3/3

 امروزه استفاده از مادون قرمز در دوربین های مداربسته امر بسیار مهمی تلقی می شود. این امر در گذشته به دلیل هزینه های بالا، و کمبود آگاهی گسترش چندانی نداشت اما در سال های اخیر رشد این نوع دوربین ها را می توان به وضوح مشاهده کرد چراکه نوع طراحی آنها، استفاده آسان و همچنین قیمت های بهینه موجب شده است که کاربران به سوی این نوع دوربین ها توجه بیش تری نشان دهند.

این مزایا و نکات به شرح زیر می باشند :

1- مناسب برای کاربردهای پنهان
نوری که مادون قرمز با آن می تواند فضا را ببیند فراتر از آن چیزی است که چشم یک انسان قادر به دیدن آن است . متقابلا ، اکثر دوربین های مداربسته نور مادون قرمز را مانند دیگر انواع نورها دریافت می کنند.بنابراین اگر هدف شما دستیابی به یک سوژه مشکوک است که درتاریکی با چشم معمولی قادر به مشاهده نیست ، نور مادون قرمز در دوربین های IR ابزار ارزشمندی برای داشتن یک مدرک انکارناپذیر به شمار می رود.
2- بهترین ابزار دید در تاریکی
قابلیت دید در شب دوربین IR بهترین امکان را برای داشتن و انتقال تصاویر رنگی در طول روز و شب فراهم می سازد.
3- کاهش هزینه های انرژی
دوربین های مداربسته ای که بهIR مجهز هستند به طور عادی از LED ( دیودهای انتشار دهنده نور) که تولید کننده نور مادون قرمز هستد استفاده می کنند. این LED ها ، در مقایسه با نورهای تابان و نورانی 80 درصد انرژی کم تری مصر می کنند درحالی که همان سطح نور و یا بیش تر را تولید می کنند.
4- ذخیره زمان
دوربین های مادون قرمز معمولا به فتوسل هایی مجهز هستند که با تقویت LED ،نور IR را روشن و خاموش می کنند.علاوه براین درمقایسه با یک لامپ برق معمولی ، LED ها 20 هزار تا 25 هزار ساعت می توانند مورد استفاده قرار گیرند و روشن بمانند . برخی از دوربین ها نیز مجهز به LED های پیشرفته هستند که تا 100 هزار ساعت می توانند کار کنند.
5- مناسب برای هر نوع کاربرد داخلی وخارجی
دوربین های IR در هر نوع کاربردی مورد استفاده قرارمیگیرند و اغلب این نوع دوربین ها برای کاربرد ها ی بیرونی مورد استفاده قرارمی گیرند. با توجه به این امر ، دیدن دوربین های IR در بیرون مخصوصا دوربین های دام امری است عادی.
6- عدم آسیب پذیری
دوربین های IR امروزی در مقابل هر نوع آسیبی مصون هستند . چراکه ازدام های پلی کربنیت که در مقابل ضربات سنگین مقاوم هستند، استفاده می کنند .

7

- صرفه جویی در زمان
در مقایسه با دیگر انواع دوربین ها ، زمان کم تری برای نصب دوربین های IR مورد نیاز است ، چرا که تمام مراحل نصب در یک پکیج ساده خلاصه می شود. دوربین های IR به طور معمولی دارای لنز از قبل نصب شده هستند و به طور دقیق بر روی دید نامتناهی تمرکز دارند.
8- پرداخت هزینه کم به هنگام خرید
درکنار ذخیره زمان، معمولا هزینه ها نیز با خرید این نوع دوربین ها کاهش می یابد . این امر مخصوصا زمانی که روشن کننده های مجزا، لنز ، کاور دوربین ، کابل های اضافه و دیگر قطعات را به طور جداگانه خریداری می
کنید بیش تر مشهود است.
9- افزایش نفوذ نور
حقیقتی که در ارتباط با دوربین های IR کم تر شناخته شده است کاربرد نوری است که در مقابل با چراغ های معمولی در فضاهای تاریک وتیره به کار برده می شود.محققانی که در این زمینه کار میکنند این مزیت را به عنوان یک اهرم مهم و منحصر به فرد در دوربین های IR برای نفوذ به نقاط تاریک تلقی می کنند.
10- کاهش آلودگی نور
دوربین های IR مجموعه کاملی از نظارت را بدون آنکه نور اضافه ای ، فضای اطراف را بیش از حد روشن نماید فراهم می سازند. این امر درگذشته یک مشکل تلقی می شد اما ، امروزه با کمک دوربین هایIR مشکلات موجود در زمینه نور ها به راحتی حل شده است.
نام نویسنده واحد R&D