مقایسه Video Server و NVR

1394/3/3

برای ضبط تصاویر شبکه دو روش وجود دارد.

  1. ضبط از طریق ویدیو سرور
  2. ضبط از طریق NVR

nvr-

هر دو سیستم برای ضبط و ذخیره تصاویر ضبط شده از دوربینها، مدیریت ، مشاهده و کنترل داده مورد استفاده قرار میگیرند، اما در نحوه عملکرد ومیزان استفاده در میان کاربران ، تفاوتهایی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم شما را با این تفاوتها آشنا کنیم.

ویدیو سرور

ویدیو سرور شبکه ،دستگاه یا به عبارتی کامپیوتری  است که نرم افزار مدیریت تصویری یا VMS خاصی را اجرا کرده و به منظور ضبط تصاویر دوربین های IP مورد استفاده قرار میگیرد. ویندوز کامپیوتر پلت فرمی برای VMS بوده و تصاویر با فرمت های تصویری خاصی روی هارد درایوهای کامپیوتر ضبط میشوند.

در توضیح این مطلب باید گفت که سالیان پیش دستگاهی با همین نام (ویدیو سرور) برای اتصال دوربین آنالوگ به شبکه مورد استفاده قرار میگرفت که امروزه به آن دستگاه کدگذارتصویر (  Video Encoder) میگویند.

NVR

NVR، دستگاه ضبط تحت شبکه دوربین IP است که در کنار آن ازکامپیوتر و نرم افزار مدیریت تصویری خاصی برای ضبط و کنترل تصاویر استفاده شده ، جریان تصاویر دیجیتال را روی شبکه دریافت و روی هارد ذخیره میکند.

NVRمیتواند از طریق شبکه LAN ویا اینترنت از راه دور مدیریت شود.عملکرد اصلی NVR ضبط همزمان و دستیابی از راه دوربه جریان تصویر زنده دوربینهای IP میباشد.

اگرچه ویدیو سرور و دستگاه ضبط تحت شبکه NVR از نظر ضبط تصاویر مشابه هستند اما تفاوتهایی نیز دارند.

تفاوت ویدیو سرور و NVR

  1. VMS

کار اصلی نرم افزار مدیریت تصویری (VMS ) ، ضبط تصاویر از دوربینهای IP، روی شبکه میباشد. این نرم افزار در NVR ها از پیش نصب شده ونیازی به نصب توسط کاربر ندارد. اما در ویدیو سرور، کاربر نرم افزار مورد نظررا، خود انتخاب و نصب میکند.

  1. قابلیت افزایش دوربین

دستگاه های NVR تنها تعداد مشخص و محدودی از دوربینها را پشتیبانی کرده، این درحالیست که ویدیو سرورها معمولا در سیستمهای عملیاتی ویندوز اجرا شده و کاربران میتوانند به راحتی دوربینهای بیشتری را اضافه کنند. از این نظر کار با ویدیو سرورها نسبت به NVRها راحت تر میباشد.

  1. ذخیره سازی

اگرچه NVR دارای فضای ذخیره سازی اضافی داخلی میباشد، اما ویدیو سرورها فضایی هفت برابر فضای NVR را دراختیارکاربر میگذارند. به همین دلیل دستگاههای NVR برای جبران این موضوع، از تجهیزات ذخیره سازی خارجی همچون USB، eSATA، Firewireو NAS استفاده میکنند.

  1. پایداری

به دلیل کمتر بودن اجزاء NVR ، این دستگاهها مطمئن تر و پایدار ترهستند.نرم افزار استفاده شده در NVR، معمولا بر اساس Linux code ویا زبان ماشین طراحی شده که تنها یک برنامه را اجرا میکند و نسبت به ویدیو سرورها که برنامه کامپیوتری اجرا میکنند از ثبات بیشتری برخوردار هستند.

  1. زمان راه اندازی دستگاه

در مقایسه با سرور که پیش ازشروع ضبط، به راه اندازی نرم افزاری تحت ویندوز OS نیاز دارد، NVR سیستم اجرایی embedded را اجرا کرده و به همین دلیل NVR نسبت به ویدیو سرور سریع تر آغاز به کار میکند.

  1. امنیت

هر دو سیستم NVR و ویدیو سرور مستقیما به شبکه وصل میشوند(LAN/WAN). NVR ها به منظور ضبط و نمایش تصاویر طراحی شده اند و از نرم افزارهایی که به این عملکرد هیچ گونه کمکی نمیرسانند استفاده نمیکند. ویدیو سرورها نیز اختصاصی هستند اما به دلیل عدم طراحی بهینه ویندوز OS یا نرم افزارهای این چنینی، در مقابل بروز مشکلات مقاوم نبوده و ممکن است که کاربران با مشکلاتی همچون ویروس یا هک شدن مواجه شوند.

  1. عملکرد

از نظر عملکرد، NVRها نسبت به سرورها دارای برتری هستند.سرورها  برای اداره و کنترل دوربین، فشرده سازی / بازکردن(بازگشت به حالت اولیه)تصویرو ضبط و مشاهده آن ، از CPU استفاده میکنند درحالی که NVRها ازیک یا چند DSP (پردازشگر دیجیتال سیستم) برای فشرده سازی / بازکردن (بازگشت به حالت اولیه) تصویرو یک CPU( که نسبت به CPU سرورها ضعیف تر است) برای سایرعملکردها استفاده میکنند.

  1. مقیاس پذیری

دستگاه NVR به منظور ارائه عملکردی بهینه برای تعداد مشخصی از دوربینها طراحی شده و  نسبت به ویدیو سرورها در مقیاس کمتری قابل استفاده میباشد. به همین دلیل برای پروژه های کوچک ترکه به تعداد محدودی از دوربین نیاز دارند مناسب ترند.

NVR ها نسبت به سرورها قدمت کمتری دارند اما اینگونه به نظر میرسد که به زودی NVRها از سرورها پیشی گرفته و انتخاب اول کاربران به شمارخواهند آمد.  NVRبا ارائه مزایایی همچون ثبات و پایداری ، کارکرد آسان و همچنین جمع آوری تمام اجزا در یک پکیج که فضای کمی را اشغال میکند، به کاربر امکان استفاده از آن در هر مکانی را میدهد. در نهایت شواهد اخیر نشان میدهد که NVR ها به الویت اول کاربران تبدیل شده اند.

نام نویسنده واحد R&D